Presens particip; perfect particip; supinum - chockerande - chockerad - chockerat Presens - chockerar - chockerar - chockerar - chockerar - chockerar - chockerar Preteritum - chockerade - chockerade - chockerade - chockerade - chockerade - chockerade Futurum - ska chockera - ska chockera - ska chockera - ska chockera - ska chockera - ska chockera Konditionalis I - skulle chockera - skulle chockera - skulle chockera - skulle chockera - skulle chockera - skulle chockera Perfekt - har chockerat - har chockerat - har chockerat - har chockerat - har chockerat - har chockerat Pluskvamperfekt - hade chockerat - hade chockerat - hade chockerat - hade chockerat - hade chockerat - hade chockerat Futurum exaktum - ska ha chockerat - ska ha chockerat - ska ha chockerat - ska ha chockerat - ska ha chockerat - ska ha chockerat Konditionalis II - skulle ha chockerat - skulle ha chockerat - skulle ha chockerat - skulle ha chockerat - skulle ha chockerat - skulle ha chockerat Imperativ - - - chockera - - - - - chockera - -