Presens particip; perfect particip; supinum - multiplicerande - multiplicerad - multiplicerat Presens - multiplicerar - multiplicerar - multiplicerar - multiplicerar - multiplicerar - multiplicerar Preteritum - multiplicerade - multiplicerade - multiplicerade - multiplicerade - multiplicerade - multiplicerade Futurum - ska multiplicera - ska multiplicera - ska multiplicera - ska multiplicera - ska multiplicera - ska multiplicera Konditionalis I - skulle multiplicera - skulle multiplicera - skulle multiplicera - skulle multiplicera - skulle multiplicera - skulle multiplicera Perfekt - har multiplicerat - har multiplicerat - har multiplicerat - har multiplicerat - har multiplicerat - har multiplicerat Pluskvamperfekt - hade multiplicerat - hade multiplicerat - hade multiplicerat - hade multiplicerat - hade multiplicerat - hade multiplicerat Futurum exaktum - ska ha multiplicerat - ska ha multiplicerat - ska ha multiplicerat - ska ha multiplicerat - ska ha multiplicerat - ska ha multiplicerat Konditionalis II - skulle ha multiplicerat - skulle ha multiplicerat - skulle ha multiplicerat - skulle ha multiplicerat - skulle ha multiplicerat - skulle ha multiplicerat Imperativ - - - multiplicera - - - - - multiplicera - -