Presens particip; perfect particip; supinum - modifierande - modifierad - modifierat Presens - modifierar - modifierar - modifierar - modifierar - modifierar - modifierar Preteritum - modifierade - modifierade - modifierade - modifierade - modifierade - modifierade Futurum - ska modifiera - ska modifiera - ska modifiera - ska modifiera - ska modifiera - ska modifiera Konditionalis I - skulle modifiera - skulle modifiera - skulle modifiera - skulle modifiera - skulle modifiera - skulle modifiera Perfekt - har modifierat - har modifierat - har modifierat - har modifierat - har modifierat - har modifierat Pluskvamperfekt - hade modifierat - hade modifierat - hade modifierat - hade modifierat - hade modifierat - hade modifierat Futurum exaktum - ska ha modifierat - ska ha modifierat - ska ha modifierat - ska ha modifierat - ska ha modifierat - ska ha modifierat Konditionalis II - skulle ha modifierat - skulle ha modifierat - skulle ha modifierat - skulle ha modifierat - skulle ha modifierat - skulle ha modifierat Imperativ - - - modifiera - - - - - modifiera - -