Presens particip; perfect particip; supinum - manifesterande - manifesterad - manifesterat Presens - manifesterar - manifesterar - manifesterar - manifesterar - manifesterar - manifesterar Preteritum - manifesterade - manifesterade - manifesterade - manifesterade - manifesterade - manifesterade Futurum - ska manifestera - ska manifestera - ska manifestera - ska manifestera - ska manifestera - ska manifestera Konditionalis I - skulle manifestera - skulle manifestera - skulle manifestera - skulle manifestera - skulle manifestera - skulle manifestera Perfekt - har manifesterat - har manifesterat - har manifesterat - har manifesterat - har manifesterat - har manifesterat Pluskvamperfekt - hade manifesterat - hade manifesterat - hade manifesterat - hade manifesterat - hade manifesterat - hade manifesterat Futurum exaktum - ska ha manifesterat - ska ha manifesterat - ska ha manifesterat - ska ha manifesterat - ska ha manifesterat - ska ha manifesterat Konditionalis II - skulle ha manifesterat - skulle ha manifesterat - skulle ha manifesterat - skulle ha manifesterat - skulle ha manifesterat - skulle ha manifesterat Imperativ - - - manifestera - - - - - manifestera - -