Presens particip; perfect particip; supinum - kursiverande - kursiverad - kursiverat Presens - kursiverar - kursiverar - kursiverar - kursiverar - kursiverar - kursiverar Preteritum - kursiverade - kursiverade - kursiverade - kursiverade - kursiverade - kursiverade Futurum - ska kursivera - ska kursivera - ska kursivera - ska kursivera - ska kursivera - ska kursivera Konditionalis I - skulle kursivera - skulle kursivera - skulle kursivera - skulle kursivera - skulle kursivera - skulle kursivera Perfekt - har kursiverat - har kursiverat - har kursiverat - har kursiverat - har kursiverat - har kursiverat Pluskvamperfekt - hade kursiverat - hade kursiverat - hade kursiverat - hade kursiverat - hade kursiverat - hade kursiverat Futurum exaktum - ska ha kursiverat - ska ha kursiverat - ska ha kursiverat - ska ha kursiverat - ska ha kursiverat - ska ha kursiverat Konditionalis II - skulle ha kursiverat - skulle ha kursiverat - skulle ha kursiverat - skulle ha kursiverat - skulle ha kursiverat - skulle ha kursiverat Imperativ - - - kursivera - - - - - kursivera - -