Presens particip; perfect particip; supinum - kalkylerande - kalkylerad - kalkylerat Presens - kalkylerar - kalkylerar - kalkylerar - kalkylerar - kalkylerar - kalkylerar Preteritum - kalkylerade - kalkylerade - kalkylerade - kalkylerade - kalkylerade - kalkylerade Futurum - ska kalkylera - ska kalkylera - ska kalkylera - ska kalkylera - ska kalkylera - ska kalkylera Konditionalis I - skulle kalkylera - skulle kalkylera - skulle kalkylera - skulle kalkylera - skulle kalkylera - skulle kalkylera Perfekt - har kalkylerat - har kalkylerat - har kalkylerat - har kalkylerat - har kalkylerat - har kalkylerat Pluskvamperfekt - hade kalkylerat - hade kalkylerat - hade kalkylerat - hade kalkylerat - hade kalkylerat - hade kalkylerat Futurum exaktum - ska ha kalkylerat - ska ha kalkylerat - ska ha kalkylerat - ska ha kalkylerat - ska ha kalkylerat - ska ha kalkylerat Konditionalis II - skulle ha kalkylerat - skulle ha kalkylerat - skulle ha kalkylerat - skulle ha kalkylerat - skulle ha kalkylerat - skulle ha kalkylerat Imperativ - - - kalkylera - - - - - kalkylera - -