Presens particip; perfect particip; supinum - fladdrande - fladdrad - fladdrat Presens - fladdrar - fladdrar - fladdrar - fladdrar - fladdrar - fladdrar Preteritum - fladdrade - fladdrade - fladdrade - fladdrade - fladdrade - fladdrade Futurum - ska fladdra - ska fladdra - ska fladdra - ska fladdra - ska fladdra - ska fladdra Konditionalis I - skulle fladdra - skulle fladdra - skulle fladdra - skulle fladdra - skulle fladdra - skulle fladdra Perfekt - har fladdrat - har fladdrat - har fladdrat - har fladdrat - har fladdrat - har fladdrat Pluskvamperfekt - hade fladdrat - hade fladdrat - hade fladdrat - hade fladdrat - hade fladdrat - hade fladdrat Futurum exaktum - ska ha fladdrat - ska ha fladdrat - ska ha fladdrat - ska ha fladdrat - ska ha fladdrat - ska ha fladdrat Konditionalis II - skulle ha fladdrat - skulle ha fladdrat - skulle ha fladdrat - skulle ha fladdrat - skulle ha fladdrat - skulle ha fladdrat Imperativ - - - fladdra - - - - - fladdra - -